Maja ehitamine – mis ja kui palju maksab?

Kodu ehitamine on investeering tulevikku, mis seob pere aastakümneteks finantskohustustega. Väga oluline on juba maja ehitamise planeerimisel läbi mõelda kõik ehitamisega kaasnevad kulud. Kui palju siis üks maja maksab? Kastelliga saad selle üle ise otsustada, sest meie maju on võimalik osta just endale sobivas valmidusjärgus, mis määrab ka maja hinna.

Pakume koos oma pikaajaliste partneritega ostuks nii valmismaja, kuhu võib piltlikult öeldes kohvritega otse sisse kolida. Aga meilt saab osta ka näiteks üksnes majapaketi ning võimalust asuda seda püstitama kas oma jõududega või koos enda valitud ehituspartneriga. Viimase puhul soovitame küll kindlasti veenduda valitud ehituspartneri usaldususväärsuses jätkusuutliku teenuse pakkumisel ka siis, kui ehitusturg peaks jahtuma. Ei tee paha kontrollida ettevõtja tausta, näiteks krediidiinfo portaalis, ja kindlasti tasub tutvuda ettevõtja eelnevate töödega. Samuti on mõistlik kuulata ära tellijate tagasiside ning kaasata juba alguses ehitusjärelvalve või mõne teise ehitusspetsialisti abi ehitamise eelarve koostamiseks. Kõlavad justkui mõne suurfirma või riigiasutuse ehitushanke tingimused? Võib-olla tõesti, ent küllap on niisugused partneri klassifitseerimise tingimused end õigustanud ning neid tasub kogenenumatelt hankijatelt eneselegi kõrva taha panna. Hea vanasõna ”Usalda, aga kontrolli!” toob ka ehitusturul häid tulemusi.

Samuti tasub ehitusturu tiheda konkurentsi tõttu täpselt jälgida, mida üks või teine majapakette müüv ettevõte on oma hinnapakkumises lubatud summa eest reaalselt Sulle andmas.

Ehitaja valimisel tasub lisaks arvestada, et täpse ehituspakkumise saab koostada vaid 100 % valmis projektiga maja ehitamiseks. Kuniks viimistlusmaterjalid, tehnosüsteemid ning viimistluse valmidusjärk on vaid eeldatav, kasutatakse enamasti teatud klassikalise valmiduse järgi koostatud indikatiivset ehituspakkumise mudelit.

Millelt ja kui palju säästa ise tehes?

Valmis projektile on võimalik juba üsna täpset eelarvet palneerida, kuhu on mõistlik arvestada umbes 10 % kõikumise ruumi. Oluline säästmise koht on ka oma tööjõu panustamine mõnda üldehitustööde lõiku. Kindlasti vajab aga sertifitseeritud tegijat maja elektrisüsteem, korstnad, kaminad, kütte ja ventilatsiooni süsteemid.

Selgitamaks lahti, kuivõrd oleks Kastelli maja ehitamise näitel ühes või teises etapis oma jõududega hinnas võimalik kokku hoida, on paslik kogu protsess jagada viide valmidusjärku koos eelarvelise osakaaluga valmis maja hinnast. Nõnda tööetappe jagades on tagatud ka garantii selgepiirilisus.

Valmis maja hinnaks arvestame orienteeruvalt 2083 EUR/brutopinna m2.

Näitena kasutame ` 120 m2 (+ katusealused terrassid `15 m2) brutopinnaga maja 250 000 EUR koos Kastelli paketiga, sisaldab käibemaksu 22 %.

1.Vundament (L-element koos põrandasiseste kommunikatsioonidega) ` 36 000 EUR (15 %)

2. Ehitusloa menetlemine 3000 EUR (`1 %)

3. Kastelli majapakett koos puit-alumiinium 3 x pakett akende ja täispuidust välisustega koos paigaldusega ` 62 000 EUR (`25 %)

4. Väljast valmis (katuse lõppkate classic teras, puitvoodriga välisviimistlus, trepid, terrassid) ` 52 000 EUR (`20 %)

5. Must karp (seest kipsid välisseina sisekülg ja vaheseinad koos heliisolatsiooniga paigaldatud, kommunikatsioonid seintes, lagedes, põrandas, niiskete ruumide kiviseinad laotud, lae soojustus 500 mm paigaldatud, kütteks õhk-vesi soojuspump) ` 57 000 EUR (`23 %)

6. Valmis maja koos siseviimistlusega, millest siseviimistluse osakaal ` 40 000 EUR ( `16 %)

Ehitamise etappide osakaal lõpphinnast annab kuvandi rahaliste vahendite jagunemisest maja ehitamise perioodi jooksul ning võimaluse planeerida eelarvet vastavalt omavahendite olemasolule ning pangalaenu vajadusele.

Kastelli näidispakkumised

Filtreeri

Send us mail