Koduehitaja 7 tarkusetera

  1. Võimaluse korral alusta kevadise ehitamise planeerimist juba sügisel, et kasutada talvist külma aega projektdokumentatsiooni ettevalmistamiseks ja valmisprojektiga ehitajatega läbirääkimisteks optimaalseima hinna leidmiseks. Kevadel, kui kõik korraga ehitamist alustavad, on ehitajatel sageli juba töögraafikud paigas ja nn vahele tulijatele enam parimaid tingimusi pakkuda pole võimalik. Kõige sobilikum aeg ehitada ongi kevadsuvine periood. Puitmaju on võimalik ka talvel ehitada, kuid talvine ehitus ise on kallim ehitusaegse lisaenergia vajaduse tõttu.
  2. Eesti inimestele on indviduaalsuse vajadus ka ehitamisel väga loomupärane. Samas on individuaalprojekt paljuski riskirohkem ja kallim tehasemajast, kuna kasutatud lahendus on nii arhitektuurselt lahenduselt kui ka ehitustehniliste sõlmede poolest ainulaadne ja tihti praktikas läbiproovimata. Võimalikud puudused avalduvad alles maja eksplautatsioonis. Omanäoline ja samas tehniliselt ”töötav” projektlahendus oleks pigem kohandatud pakettmaja. Mida väiksem on maja koostamise element, seda paindlikumaks osutuvad muudatused. Eelistada tasuks pikemaajalise turukogemusega ja rohkema projektivalikuga firmasid, kust leiab lisaks tarnekindlusele ka laiema valiku erinevaid arhitektuurseid välis- ja siselahendusi. Tellija soovidele kohandatud pakettmaja näeb tihti välja nagu eriprojekti järgi projekteeritud ehitis.
  3. Ehitamisel on mõistlik sõlmida lepingud vähemalt põhipaketi mahus otse majatootjaga. Üldehituses on oluline eelistada majatootja pikaajalisi koostööpartnereid, kes omavad just selle tootekategooria alal põhjalikku kogemust. Nii võidate nii maja kvaliteedis kui ka ehitamise ajas. Alati ei ole aga võimalik kogu ehitust otse firmast tellida, vaid tuleb raha säästmiseks ka oma tööjõudu ja sõpru- tuttavaid kasutada. Sel juhul on mõistlik vähemalt soojustatud toorkarp otse majatehasest koos montaažiga tellida ning jätkutöödesse ise panustada.
  4. Erinevate tootjate tehasepakette on üldjuhul raske paketi valmiduses võrrelda, kuna nn toorkarbi ülesehitus on pakkujatel erinev nii materjali kui ka ehitustehnoloogia poolest. Kõige tõelähedasema võrdlustasandi saab siiski vaid sarnaste viimistlusmaterjalide, katusekatte ja tehnolahendustega valmis majade võrdlemisel. Teine oluline argument on võrrelda valmis majade ülalpidamiskulusid. Mõned tootjad pakuvad juba paketiga madalenergiamaja eeldusi, teised vaid välisseina elemente ja katuse ferme.
  5. Valmis maja ehitamise hinna suhtes on oluliseim endale selgeks teha, mida selle raha eest saab. Odavaimast pakkumisest on üldjuhul midagi olulist hoopis väljas või “ökonoomitsetud” kvaliteedi arvelt ning kalleimas teinekord materjali ja tööjõu kulud ebaproportsionaalsed. Tavaliselt ei oska tellijad pakkumisi proffessionaalselt hinnata ja võimaluse korral võiks siin kasutada eksperdi/ehitusjärelvalve abi.
  6. Juba vundamendi pakkumise koostamisel on vaja ehitajale tutvustada krunti, kuhu kavatsetakse hoone ehitada, et pakkuja teaks juba kalkulatsiooni koostamisel arvestada krundi eripäradega. Tellijal endal on raske siinkohal pinnase nüansse arvestada.
  7. Oma kodu ehitamisel usalda lisaks iseendale alati pikaajalise ehituskogemusega majanduslikult jätkusuutlikku koostööpartnerit, kellele sinu kodu ehitamine on samasugune südame asi. Suhtle võimaluse korral sama firma poolt saadud kogemusega majaehitajatega, külasta ehitusjärgus objekte ja tunne huvi ehitaja tausta vastu, sest oma kodu ehitamine on kõige tähtsam asi, mida saab usaldada vaid tõelistele professionaalidele.